PROJEKT „PSZCZÓŁKA MAJA”

Projekt p. Reginy Rzepki (dyrektor d.s. promocji zdrowia w Niepublicznym Przedszkolu Prozdrowotnym RAM TAM TAM, która opracowała już trzecią edycję tego programu)

został wdrożony w Przedszkolu nr 11 „Nefrytowy Zakątek” w Piasecznie w grudniu 2023 r. Do projektu przystąpiły dwie najmłodsze grupy dzieci – grupa II (Perły) oraz grupa I (Diamenty).

Nadrzędnym celem programu są rodzinne działania weekendowe służące zdrowiu i kształtowaniu postaw zdrowego stylu życia.

Program zawiera propozycje aktywności w trzech obszarach: ruch, żywienie oraz ekologia.

Pszczółką Mają opiekowało się 24 dzieci z grupy II oraz 19 dzieci z grupy I.

Dzieci (z pomocą rodzica) odrysowały swoje dłonie w dowód potwierdzenia wykonania weekendowego zadania. Natomiast rodzice wypełnili krótki opis aktywności w trzech dziedzinach: ruch, zdrowe żywienie oraz ekologia.

Przedszkolaki wykonały również prezenty dla Pszczółki Mai – prace plastyczne, podczas słuchania piosenki o Pszczółce Mai – Zbigniewa Wodeckiego.

Została również zorganizowana wystawa prac plastycznych, które dzieci wykonały w ramach prezentu dla Pszczółki.

Przedszkolaki bardzo chętnie zapraszały Maję do swoich domów, wręcz nie mogły się tego doczekać. Większość rodziców bardzo pomogła swoim dzieciom podczas wykonywania prezentów dla Pszczółki, wszyscy rodzice wypełnili karty z opisem weekendowych aktywności.

Dzieci bardzo dbały o maskotkę, aby zawsze wróciła do Przedszkola „cała i zdrowa”. W każdy piątek Pszczółka Maja „wędrowała” do nowego domu i wracała w poniedziałek do Przedszkola.

Ten projekt umożliwił dzieciom i ich rodzinom:

• spędzenie razem czasu podczas wykonywania powyższych zadań,
  • przyczynił się do większej świadomości dzieci w sprawie dbania o własne zdrowie,
  • uświadomił dzieciom i ich rodzinom, jak ważne jest jedzenie zdrowych posiłków,
  • dbanie o aktywność fizyczną oraz
  • wdrożenie zasad ekologii w codziennym życiu.