Przedstawiamy Państwu projekty edukacyjne realizowane przez nauczycielki Nefrytowego Zakątka w roku szk. 2020/21:

PROJEKT „PRZEDSZKOLE BEZ ZABAWEK”

Co to jest?

Projekt „Przedszkole bez zabawek” ma w założeniu nauczyć nasze dzieci jak walczyć z nudą, gdy nie ma wokół gotowych zabawek. Chcemy też odciągnąć je od stereotypów kupowanych w sklepach zabawek, od ciągłego oglądania telewizji czy korzystania z komputera.

Co nam zastąpi zabawki?

Chcemy wykorzystać do zabawy to, co znajdziemy wokół nas: kartonowe pudła różnej wielkości, kapsle, wstążki, resztki materiałów, klamerki do bielizny, sznurki, taśmy, materiał przyrodniczy i to wszystko, co według dorosłych trzeba wyrzucić, a nam się przyda.

Co będziemy robić?

Z włóczki zrobimy lalki, piłki. Samochód z kartonu, szpulki po niciach lub z pudełka po zapałkach. Rakietę kosmiczną z różnej wielkości pojemników a domek z wielkiego pudła po telewizorze. I co jeszcze? i wiele, wiele, wiele innych wspaniałych rzeczy!

Co wszyscy osiągniemy w czasie trwania programu?

Rozwiniemy umiejętności organizacyjne, nauczymy się, że dobrze jest pomagać sobie. Pobudzimy swoją wyobraźnię i fantazję, każde z nas będzie miało możliwość wykazania się, podzielenia swoimi pomysłami, nauczymy się współdziałania. Rozbudzimy w sobie chęć tworzenia, zobaczymy, że do zabawy można wykorzystać wszystko, co jest wokół nas.

Co Ja osiągnę w czasie trwania programu?

Będę sprawniejszy manualnie. Nauczę się jak rozwiązywać konflikty. Rozwinę umiejętności społeczne: kontakt z innymi, przyjaźń, koleżeństwo, tolerancję, empatię. Przełamię nieśmiałość i brak wiary w siebie. Po działaniu z tak różnorodnym materiałem, wymyślaniu coraz to nowych rzeczy- odczuję radość z tworzenia, z własnej pracy a moja pani pozna mnie lepiej i razem nauczymy się, że nie warto czekać na „gotowce”.