Programy prozdrowotne

Projekt Edukacyjny BEZPIECZNY INTERNET

By 8 grudnia, 2020No Comments
PROJEKT EDUKACYJNY
„Bezpieczny Internet”
Projekt skierowany do dzieci 3,4,5 i 6 – letnich
Miejsce realizacji: Przedszkole nr 11 w Piasecznie „Nefrytowy Zakątek”
Opracowała: Beata Wentykier, Katarzyna Bojek

Charakterystyka projektu

Założenia projektu są zgodne z ideą Programu Komisji Europejskiej Safer utworzonej w 1999 roku. Głównym jego celem jest promocja bezpiecznego korzystania z nowych technologii i Internetu wśród dzieci oraz młodych osób. W ramach programu prowadzone są również działania na rzecz walki z nielegalnymi treściami i spamem w sieci internetowej.

W naszym przedszkolu pragniemy pokazać dzieciom zagrożenia, jakie mogą nieść z sobą nowoczesne urządzenia mobilne, gry online, wymiana plików przez Internet i inne formy komunikacji online. Chcemy uświadomić, że Internet i urządzenia mobilne to nie tylko źródło przyjemności, ale też niebezpieczeństwo (cyberprzemoc, hejt, nielegalne treści…)

Cel główny

  • Poznanie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu
  • Uświadomienie dzieciom zagrożeń, które mogą czekać na nie w Internecie

Cele szczegółowe

  • zapoznanie dzieci z pojęciami: komputer, Internet, oraz z Neciem – bohaterem serwisu edukacyjnego www.necio.pl
  • zapoznanie dzieci z klawiaturą komputera
  • nauka piosenki o bohaterze serwisu Necio.pl
  • wyjaśnienie, na czym polega komunikacja
  • za pośrednictwem Internetu oraz zwrócenie ich uwagi na zagrożenia
  • związane z możliwością poznania obcych osób w sieci

Formy pracy

Zajęcia opracowano w formie edukacji przez zabawę. Dzięki temu dzieci łatwiej i lepiej przyswoją ważne treści. W scenariuszach wykorzystano: zajęcia dydaktyczne, pogadanki, grę ruchową, ćwiczenia indywidualne i grupowe, naukę piosenki.

Charakterystyka zajęć

W ramach projektu będziemy realizować scenariusze programu „Necio.pl – zabawa w Internet” opracowane specjalnie dla najmłodszych dzieci. Podczas zajęć dzieci zapoznają się z Neciem, bohaterem serwisu www.necio.pl, oraz z podstawowymi pojęciami związanymi z komputerem i Internetem. Słuchając bajki, ucząc się piosenki, wykonując ćwiczenia, dzieci poznają zasady działania Internetu, oswajają się z klawiaturą komputerową, a także dowiadują się, co robić w sytuacji zagrożenia w sieci. W trakcie zajęć nauczyciel zachęca dzieci do odwiedzania serwisu www.necio.pl.

Rekrutacja 2022 / 2023 Skip to content