Z życia przedszkola

Podsumowanie Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką”

By 31 maja, 2021No Comments

Dzieci z Grupy III i VI wzięły udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjnym „Zabawa sztuką”, który trwał od IX.2020r. do V.2021r.

Głównym celem projektu było propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi oraz zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Spośród propozycji zaproponowanych przez Organizatora, opiekunowie projektu wybrali wraz ze swoimi grupami zadania, które dostosowali do możliwości dzieci. Zadania zrealizowali według własnego pomysłu, pamiętając o kreatywności swoich podopiecznych. Przedszkole otrzymało certyfikat za udział w projekcie.

Zadania, które zrealizowały grupy:

1. Martwa natura Cézanne’a

– odtworzenie jednego z obrazów Paula Cézanne’a wg instrukcji słownej nauczyciela lub dziecka.

1. Sztuka wygrywania –

przygotowanie projektu gry planszowej, „Droga skrzatów do domu Mikołaja”.

1. Wizyta w muzeum

– wirtualny spacer po wybranym muzeum: Van Gogh Museum.

1. Odkrywamy nowe techniki

– Poznajemy nową technikę plastyczną: Malowanie na folii „Zimowe miasto”.

1. Odkrywamy nowe techniki

– Poznajemy nową technikę plastyczną: Wydrapywanka.

1. Kolorowe bloki

– konstrukcja z klocków nawiązująca do prac Pieta Mondriana.

1. Roll a Picasso

– rzuty kostką zadecydują o wyglądzie dzieła.

1. Malarze Dzieciom

– przeczytanie co najmniej jednego opowiadania autorstwa Agnieszki Starok – „Jaka Afera”.

1. Process art

– twórczość podstawą dziecięcej aktywności. Inspiracja dziełami takich artystów jak Morris Louis, Jackson Pollock, Bernard Cohen.

1. Przygody Elmera

– co łączy Paula Klee i kolorowego słonia? Porównanie wyglądu Elmera i twórczości Paula Klee.

1. Edukacja plenerowa

– warsztaty plastyczne na łonie natury, „Kredowe cuda”.

1. Temat własny

– „Tworzymy gliniane naczynia”.

Na każde zajęcia dzieci czekały z niecierpliwością. Jednak najbardziej przypadły im do gustu Roll a Picasso, Przygody Elmera i Wydrapywanka. Najlepsza zabawa towarzyszyła naszym Przedszkolakom podczas budowania kolorowych bloków,  tworzenia gry planszowej, a także na zajęciach Process art. Wszystkie spotkania, dzieci wspominają z radością i dopytują, kiedy odbędą się kolejne zajęcia „Zabawy sztuką”.

Opiekunowie projektu:

Marlena Roszkiewicz, Beata Wentykier

Poniżej zamieszczamy kilka zdjęć z zajęć