Z życia przedszkola

NADANIE NOWYCH NAZW GRUPOM W PRZEDSZKOLU „NEFRYTOWY ZAKĄTEK”

By 29 marca, 20223 maja, 2022No Comments

Nasze przedszkole znajduje się na osiedlu „Przy Kamieniu”. Nazwa upamiętnia niezwykłe znalezisko. Na terenie budowy nowego osiedla w 1985 roku odkryto granitowy głaz narzutowy. „Mazur” jest największym tego typu głazem w okolicach Warszawy, a zarazem najokazalszym na terenie całego Mazowsza. Ulice osiedla „Przy Kamieniu” noszą nazwy szlachetnych kamieni. 13 maja 2015 roku nasze przedszkole otrzymało nazwę „Nefrytowy Zakątek” nawiązującą do ulicy Nefrytowej, przy której stoi budynek placówki. Stąd zrodził się pomysł, by nazwy oddziałów również były związane z minerałami i szlachetnymi kamieniami. Każda z grup otrzyma nazwę od innego kamienia/minerału.

POWSTANĄ NASTĘPUJĄCE NAZWY GRUP:

RUBINY

BURSZTYNY

PERŁY

SZMARAGDY

SZAFIRY

DIAMENTY

———————————————————————————————————————————————————————-

28-29.03.2022r.

Przedstawienie prezentacji multimedialnej o 6 kamieniach, których nazwy będą użyte do nadania nazw grupom.

https://www.canva.com/design/DAE5cJ6JFB8/rnDPe4JcrGW0s9fAsIypbQ/view?utm_content=DAE5cJ6JFB8&utm_campaign=designshare&utm_medium=link&utm_source=publishsharelink

30.03.2022r.

W środę  30.03.2022r. w naszym przedszkolu miało miejsce szczególne wydarzenie.

W obecności Pani dyrektor oraz przedstawicieli grup nastąpiło uroczyste losowanie nazw dla wszystkich oddziałów przedszkolnych. Losowanie zostało poprzedzone występem dzieci z gr. 5, które zaprezentowały wiersz „Skarby przedszkola”.

Każdy z nas skarb swój ma

Może jeden, może dwa.

Lecz w przedszkolu – nie zgadniecie-

Ile skarbów tu znajdziecie.

Każde dziecko jest tym skarbem

Wyjątkowym, najpiękniejszym,

Małym, średnim czy też większym.

Ile grup mamy – tyle klejnotów.

Nazwiemy je bez kłopotu:

Rubiny – czerwone jak pąki róży,

Szmaragdy jak trawa u Alp podnóży,

Bursztyny złociste jak pyszny miód,

Diamenty jak mroźnej zimy chłód,

Szafiry niczym błękity wody,

Oraz Perły niezwykłej urody.

 Te wszystkie skarby, bez wyjątku,

Zebrały się  w naszym „Nefrytowym Zakątku”.

Dzisiaj się wspólnie tutaj radują

 i szlachetne nazwy grup otrzymują.

Autorką wiersza jest p. Małgorzata Majewska, nauczycielka w Gr.5 – Szmaragdowej

 

W wyniku losowania grupy otrzymały następujące nazwy:

Grupa I – diamenty

Grupa II – perły

Grupa III – rubiny

Grupa IV – szafiry

Grupa V – szmaragdy

Grupa VI – bursztyny

Po zakończonym losowaniu przedstawiciele udali się do swoich sal, gdzie przekazali swoim koleżankom i kolegom radosną wiadomość o nowej nazwie grupy.

——————————————————————————————————————————————————————-

22.04.2022r.

22 kwietnia w „Nefrytowym Zakątku” miały miejsce dwa ważne wydarzenia: obchodziliśmy Światowy Dzień Ziemi i jednocześnie uczestniczyliśmy w Uroczystości nadania nazw grupom w naszym przedszkolu. W tym roku przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania i aktywności poznawczej były skarby Ziemi, czyli kamienie szlachetne i minerały, ponieważ to od nich pochodzą nowe nazwy naszych grup. Dzieci zapoznały się z prezentacją multimedialną na temat sześciu kamieni szlachetnych: diamentu, rubinu, szafiru, szmaragdu, perły i bursztynu, po czym przedstawiciele z każdego oddziału wylosowali nazwę dla swojej grupy spośród nazw poznanych kamieni. Po losowaniu przedszkolaki wykonały plakaty przedstawiające kamienie przypisane grupom, pomalowały farbami zwykłe kamienie tak, by imitowały te szlachetne oraz wybrały się na wycieczkę do głazu narzutowego „Mazur” znajdujący się w okolicy przedszkola. Na wielki finał zostali zaproszeni przedstawiciele Rady Rodziców. Pani dyrektor powitała wszystkich uczestników uroczystości. Następnie dzieci z grupy V zaprezentowały wiersz pt. „Skarby przedszkola” ułożony specjalnie na tę okazję przez jedną z nauczycielek. Każda z grup zaprezentowała rymowankę o swojej nazwie, a następnie dzieci wspólnie odśpiewały hymn przedszkola. Na koniec Pani dyrektor przekazała na ręce nauczycielek tabliczki z nowymi nazwami oddziałów. Od tej chwili w przedszkolu mamy: DIAMENTY, PERŁY, RUBINY, SZAFIRY, SZMARAGDY i BURSZTYNY. Po głównej uroczystości dzieci zagrały w grę planszową „Skarby Nefrytowego Zakątka” zaprojektowaną przez najstarszych przedszkolaków i ich wychowawców. W trakcie gry dzieci zdobywały skarby Ziemi, czyli kamienie, które same pomalowały i odpowiadały na pytania dotyczące Dnia Ziemi i ekologii. W formie quizu wspólnie podsumowaliśmy zdobytą wiedzę na temat dbania o naszą planetę, staraliśmy się podkreślić jej znaczenie dla ludzi, zwierząt i roślin.

http://www.oswiata.piaseczno.eu/news/1533/167/Dzie%C5%84-Ziemi-i-Nadanie-nazw-grupom-w-Przedszkolu-Nr-11-/d,news-detail.html

Koordynatorzy projektu: Beata Wentykier, Małgorzata Majewska, Marlena Roszkiewicz

Rekrutacja Skip to content