Warsztaty kulinarne, cz.1

09.10.odbyły się nasze pierwsze (z planowanych trzech) warsztaty kulinarne pt. "Kwiaty z Ogrodów Smaku" z p.Natalią Wiszniewską - mamą Teodora.

Cel zajęć: Celem warsztatów jest rozbudzenie zmysłów poprzez zachęcenie dzieci do bezpośredniego kontaktu z produktami spożywczymi, w szczególności z owocami i warzywami. Poprzez zabawy przy stole i kreowanie własnych dań dzieci oswajają się z jedzeniem i chętnie próbują nowych smaków i w efekcie często zmieniają też zdanie na temat produktów, których dotychczas nie lubiły.
Dzieci będą mogły: zgniatać, kroić, wąchać, próbować i układać po swojemu owoce i warzywa - wyobraźnia dziecięca będzie miała tutaj pole do popisu.
 Będą to kulinarne zabawy sensoryczne - dzieci poznają strukturę i właściwości smakowe poszczególnych produktów spożywczych. Znajomy i “oswojony” produkt później jest chętniej wybierany przy stole, w trakcie posiłku.
To będą bardziej zabawy, niż gotowanie czy realizowanie potraw według szczegółowych receptur. Stawiamy na spontaniczność i kreatywność dzieci. Chcemy dać im pole do kulinarnego popisu! Dodatkowo warto podkreślić, że wykonanie, a raczej: ułożenie własnoręczne dania na talerzu buduje w małym człowieku pewność siebie i jest niewątpliwym powodem do dumy.
Przebieg zajęć: Zajęcia będą bazowały głównie na produktach, które będą tego dnia w przedszkolnym menu (owoce i warzywa).
Na stolikach będą rozłożone produkty przygotowane już do zjedzenia: umyte owoce, warzywa, pozostałe produkty typu: pieczywo, wafle. Dzieci będą miały swoje talerzyki oraz jednorazowe sztućce (nożyki, łyżeczki, widelczyki).
Tematem przewodnim są zmysły i ich rola w procesie jedzenia. Osoba prowadząca robi wprowadzenie, mówiąc dzieciom o roli danego zmysłu w trakcie posiłku i nawiązuje do pracy, którą dzieci będą wykonywać.
 Następnie pokazuje dzieciom zdjęcia, na których są przygotowane przykładowe kompozycje wykonane z produktów. Są to takie kulinarne “obrazki”, które każde dziecko może odwzorować na własnym talerzu lub stworzyć coś zupełnie innego: skomponować swój własny obrazek.
Na końcu każdy będzie mógł zjeść swoją pracę :)

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.