Eko- zajęcia z Enfosiem - 23-24.10.2019

 

Przebieg zajęć:

 • Zapoznanie dzieci z pluszakiem Enfosiem.

   Zabawa w kręgu na wzór zabawy „Iskierka” :

       „Enfosia puszczam w krąg, niech wróci do mych rąk…”

 • Samodzielne wykonanie opaski z Enfosiem przez każde dziecko.

Dzieci, w ramach przygotowań do wspólnego czytania oraz sprzątania, samodzielnie kolorowały postać Enfosia oraz wycinały pasek papieru. Następnie z pomocą nauczyciela doczepialiśmy postać Enfosia do opaski.

 • Czytanie w kręgu z Enfosiem książki Brygada Enfosia kontra plastikowa zgryzolda.

 • Wyprawa pt. Sprzątamy z Enfosiem.

Dzieci, uwrażliwione wcześniej na potrzebę „sprzątania Świata”, konieczności segregacji śmieci- wyszły- z szyldami „Sprzątamy z Enfosiem”,itp. oraz w opaskach z Enfosiem - sprzątać teren otaczający nasze przedszkole.

 • Zajęcia plastyczno-techniczne Drzewo smutne i drzewo szczęśliwe.

 • Rozmowa wprowadzająca do zajęć- omówienie wpływu toreb plastikowych na środowisko oraz zachęcenie ( torba pokazowa bawełniana i płócienna) do korzystania ( namawiania rodziców) z toreb materiałowych.

 • Tworzymy drzewo Smutne:

Zabawa przy muzyce i opowieści nauczyciela Taniec reklamówek na wietrze:

Dzieci poruszają się na dywanie z torebkami foliowymi. Te, porwane przez wiatr, zawisają na gałęziach drzewa.

 • Tworzymy drzewo Szczęśliwe:

Dzieci malowały gałązki, ozdabiały je kwiatami, liśćmi, doczepiały owady (które chętnie przylatują do „Szczęśliwych drzew”; przypomnienie dzieciom o pożyteczności, ważnej roli pszczół).

 • Burza mózgów, czyli jak utworzyć drzewo.

Dzieci utworzyły na koniec „Drzewo z Ludzi”: tworzyliśmy pień, gałęzie i małe gałązki.

 • Ewaluacja zajęć.

Rozmowa podsumowująca nasze eko-zajęcia: co dzieci zapamiętały, co im się najbardziej podobało.

 • Wystawa w holu przedszkola naszych prac (drzew) z opisem naszych działań: Edukacyjna akcja na 30-lecie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

 

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.