Dzień Dziecka - zakończenie projektu "Każdy z nas jest inny..."

DRODZY RODZICE, już niedługo (1.06.2020 r.) – Międzynarodowy Dzień Dziecka

(realizacja zadania w ramach projektu „Każdy z nas jest inny, równy i wyjątkowy”)

Dzień Dziecka ustanowiony został w 1954 r. przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechnienia ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych.

Międzynarodowy Dzień Dziecka jest świętem obchodzonym niemal na całym świecie. Co ciekawe, nie we wszystkich krajach świata jednak święto to przypada na 1 czerwca. Odmienny jest także sposób obchodzenia tego dnia, na co wpływ ma bez wątpienia różnorodna tradycja, obyczajowość i historia wynikająca z danego kręgu kulturowego.

W Japonii dziewczynki i chłopcy obchodzą je osobno: 3 marca i 5 maja. Chłopcy wywieszają wycięte z papieru karpie, które symbolizuje siłę i determinację, czyli cechy, jakimi według Japończyków powinni odznaczać się mężczyźni. Ryb jest tyle, ile dzieci liczy rodzina. Z kolei dziewczynki przygotowują wystawy lalek w tradycyjnych strojach i piją specjalny napój ryżowy. W Turcji (23 kwietnia) maluchy ubrane w narodowe stroje puszczają latawce. Natomiast we Francji i Włoszech dzieci zasiadają wspólnie z rodziną do uroczystej kolacji.

Nie ulega wątpliwości, że Dzień Dziecka, który dziś obchodzimy w Polsce, jest niezwykle ważnym i potrzebnym świętem. To dzieci bowiem, jako istoty kruche i potrzebujące opieki, najłatwiej jest skrzywdzić, a zgodnie z tym, co mówił Jan Paweł II: „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”.

W załącznikach do wiadomości mailowych przesyłamy ciekawostki o Międzynarodowym Dniu Dziecka, a także kilka zabaw z różnych stron świata.

Znajdziecie tam również różne propozycje kolorowanek.

Możecie wysłać nam zdjęcia zrobionych prac przez dzieci na maile grupowe, które zostaną zamieszczone na stronie przedszkolnej.

Serdecznie pozdrawiamy i życzymy pięknego świętowania,

Wychowawczynie

                                                                                                       Opracowała: Jana Vojtovič

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.