Czytamy dzieciom
Co warto przeczytać dziecku i dlaczego ?
Czytanie dzieciom wartościowych książek rozwija zdolności percepcyjne, empatię, umiejętności interpersonalne, kształtuje charakter, wpływa na rozwój krytycznego myślenia, pogłębia więź między rodzicami i dzieckiem.
Więcej informacji na stronie:
www.calapolskaczytadzieciom.pl
www.czytamyrazem.pl
Poniżej przedstawiamy Państwu propozycje książkowe, które leczą, uczą i wychowują:
Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych) ,Bednarek Justyna
Czy nie zastanawiało Was, gdzie znikają wrzucone do pralki skarpetki? Bo jest faktem, że znikają, skoro wsadzamy je parami, a wyjmujemy pojedyncze. Przynajmniej w domu Małej Be. Otóż zaginione skarpetki ruszają w świat, robią zawrotne kariery i mają świetne przygody: zostają gwiazdami filmowymi, detektywami, mysimi mamami albo po prostu uszczelniają wronie gniazdo. Autorka za pomocą historii skarpetek, uczy małych czytelników, że nikt nie jest bezwartościowy. Każdy ma marzenia, które warto realizować. Każdy może się do czegoś przydać. Książka w prosty i przyjemny sposób pokazuję dzieciom, że są kimś i wzmacnia w nich ich poczucie wartości, a także uczula na słabość i krzywdę innych ludzi.
Cudowny chłopak, R.J. Palacio
„Cudowny chłopak” to wzruszająca i pełna ciepła opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy. R.J. Palacio pokazuje i młodszym, i starszym czytelnikom, jak żyć w świecie Auggiego, w którym chłopiec, choć czuje się jak jego rówieśnicy, zawsze jest postrzegany jako ktoś, kto nie pasuje. „Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to opowieść o Auguście, ale tak naprawdę dotyczy nas wszystkich. W końcu każdy z nas marzy o tym, by zostać zauważonym i by inni lubili nas za to, jacy jesteśmy. „Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi” to doskonała książka, która może stać się pretekstem do rozmowy rodziców z dziećmi o empatii i zrozumieniu drugiego człowieka.
Jak Stworzyć Potwory, Monika Drużyńska
„Każdy ma swoje „potwory”. Może być nim nowy braciszek, niemiły kolega, koszmar senny czy pierwszy dzień w przedszkolu. Razem z Nikoliną i Alkiem zajrzyj do „kącika poskramiania złości”, przygotuj ciasteczka i mleko dla nocnego stworka i pozbądź się swoich lęków!
Całość dopełniają przepiękne, pogodne ilustracje.
Co robią Dinozaury?, Emilia Dziubak
Kudłacz i Karaluch wyruszają w podróż… w czasie. Trafią do krainy dinozaurów i poznają te niezwykłe zwierzęta: olbrzymiego Riochazaura, Trematozaura, który zgubił jajo, roślinożernego Diplodoka, żyjącego w wodzie Plejozaura, Tyranozaura Rexa kłócącego się z Ankylozaurem, latające Archaeopteryxy i wiele, wiele innych. Edukacja, humor, zadania interaktywne, a przede wszystkim piękne ilustracje Emilii Dziubak sprawiają, że nie sposób przejść obok tej książki obojętnie.
Historie zamiecione pod dywan, Agnieszka Zimnowodzka
Lilka lubi czekoladowe cukierki i zabawy na śniegu, Antoś uwielbia piłkę nożną i czasem bywa płaczliwą marudą. Sprzeczają się, a potem godzą. Jak każde zwyczajne rodzeństwo. Za to dywan w pokoju Lilki jest zdecydowanie nadzwyczajny! Kryje się pod nim cała masa przedmiotów, sprzątniętych w pośpiechu. Gdy dziewczynka próbuje coś spod niego wyciągnąć, dzieją się dziwne rzeczy – wszystko wkoło zaczyna wirować i Lilka trafia w inną rzeczywistość. W tym równoległym świecie przeżywa przygody, które wywierają wpływ na jej prawdziwe życie. Za każdym razem odkrywa coś nowego i wiele uczy się o sobie i innych. Dzięki temu nie patrzy na świat tak samo jak przedtem. „Historie zamiecione pod dywan” to zbiór kilku osobnych opowieści, które bawią i wzruszają. Pobudzają do refleksji, a zarazem mogą być punktem wyjścia do rozmowy o rzeczach ważnych.
Niezwykłe święta Kornelii, Agnieszka Stelmaszyk
Magiczna, pełna humoru i dobrych emocji baśń o małej Kornelii i Krainie Zielonych Wzgórz zabierze czytelnika w niezwykłą podróż. Podróż do krainy po drugiej stronie bombki, pełnej elfów, skrzatów i czarodziei, ale przede wszystkim podróż w głąb samego siebie. Mała Kornelia odkryje bowiem, że każdy z nas jest kimś wyjątkowym i pomocą przyjaciół może zdziałać niesamowite rzeczy. Zrozumie też, jak ważna jest rodzina i wszystko to, co symbolizują święta Bożego Narodzenia.
Nela i polarne zwierzęta
Wybierzemy się na niezwykłą mroźną wyprawę. To będzie wyjątkowa przygoda, bo będziemy poszukiwać zwierząt polarnych, czyli takich, które występują w zimnych rejonach świata i lubią chłód.Nasze poszukiwania przeprowadzimy nie tylko na lądzie, lecz także w mroźnej morskiej wodzie! Będziemy obserwować orki, sprawdzimy, co foki robią pod wodą, poszukamy niedźwiedzia polarnego i popływamy z rekinem olbrzymim! Zabiorę cię też na dno mroźnego morza i razem odkryjemy, jak wygląda arktyczna rafa. Świat jest cudowny, a dzięki wyobraźni możesz podróżować ze mną oraz przeżywać wspaniałe przygody! Pakuj ciepłe rzeczy i w drogę!
Nela
Królik i Misia. Niesmaczne zwyczaje Królika, Julian Gough
Misia jest wielkim, przyjacielskim niedźwiedziem, a niedźwiedzie – jak wiadomo zapadają w sen zimowy. Królik jest mały, królik kradnie innym zapasy, królik jest przemądrzały i nie ma przyjaciół. Ciekawe dlaczego…Jak myślicie, co się stanie, kiedy tych dwoje się spotka? Czy niesmaczne zwyczaje królika i bezgraniczna ufność Misi dobrze wróżą tej znajomości?
Maks uczy się na błędach Katarzyna Zychla
Maks jest już przedszkolakiem i staje przed coraz większymi wyzwaniami – uczy się nowych rzeczy, poświęca się dla ukochanego zwierzątka i próbuje pomagać mamie. Nie wszystko mu się jednak udaje. Czy popełnianie błędów czegoś go nauczy? Z podobnymi problemami musi zmierzyć się każde dziecko – możliwość identyfikowania się małego odbiorcy z głównym bohaterem jest największym atutem serii. Bogate, ciepłe ilustracje Agnieszki Filipowskiej na długo skupią uwagę malucha oraz przeniosą go w niezwykły świat Maksa.
Bajki terapeutyczne, Maria Molicka
Dzieci często nie potrafią mówić o swoich problemach i lękach. Nie rozumieją swoich uczuć i reakcji, a więc nie mogą prosić o pomoc w ich wyjaśnieniu. To my, dorośli, obserwując dziecko, bawiąc się czy rozmawiając z nim, możemy dowiedzieć się, co budzi jego przerażenie lub wyzwala niepewność. Metoda kontaktu z dzieckiem za pomocą bajki terapeutycznej pozwala – poprzez przedstawienie wymyślonego świata, w którym trudne sytuacje znajdują swoje rozwiązanie – dać dziecku wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. W drugiej części Bajek terapeutycznych Autorka porusza problemy adopcji, rozwodu rodziców, braku wiary w siebie, nadpobudliwości ruchowej, strachu przed bólem, a także przemocy fizycznej, psychicznej i seksualnej.
Kajtek i Miś, Jujja i Tomas Wieslander
Jujja i Tomas Wieslander to bardzo dobrze znani autorzy serii o Mamie Mu. Jednak Kajtek i Miś, ich pierwsza książka, ma szansę zdobyć jeszcze większą sympatię czytelnika. Przede wszystkim dzięki przesympatycznym bohaterom: kilkuletniego Kajtka, nierozłącznego z nim pluszowego Misia oraz ich koleżanki Tosi. Przygody Kajtka nie zaskoczą nas wymyślną i szybką akcją. Urok tych historyjek to znane dzieciom scenki z ich własnego, domowego zacisza. Wszystko to sprawi, że dzieci bardzo szybko utożsamią się z Kajtkiem i chętnie będą wracały do książki.
Zabawy z masą solną, Anna Sowińska
Co robić kiedy dzieciom się nudzi? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w książeczce z serii „Zabawy z masą solną” autorstwa Anny Sowińskiej. „Zabawa z masą solną”, wprowadza Czytelnika w atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Biała sól i mąka nie tylko przypominają kolorem śnieg, ale są również doskonałym materiałem do zrobienia naturalnej modeliny. W książce można znaleźć propozycje 11 szablonów do tworzenia zimowych ozdób doskonale nadających się na prezenty. Z wierszy dzieci dowiadują się, że o wiele cenniejsze jest obdarowywanie innych niż otrzymywanie prezentów.
Książeczka jest pięknie opracowana graficznie – ilustracje, które stanowią prace plastyczne wykonane właśnie z masy solnej, pokazują, jak różnorodne i efektywne można wykonać z tego materiału.
Opowiastki dla małych uszu Joanna Wachowiak
Joanna Wachowiak autorka książki pt.: „ Opowiaski dla małych uszu” zadbała o to, żeby zapewnić małym uszkom przyjemną lekturę. Stworzyła 8 uroczych, pełnych ciepła opowiadań. Opowiadań uczących małego czytelnika empatii i wrażliwości. Bohaterami opowiadań są zwierzątka. Mają swoje marzenia, smutki i radości. Mają też swoje humory. Opowiadania czyta i słucha się ich bardzo przyjemnie Małym uszkom na pewno się spodobają.
Warszawa. Spacery z Ciumkami, Paweł Beręsewicz
„Warszawa. Spacery z Ciumkami” z serii „Skrzat poznaje świat” to znakomity przewodnik dla całej rodziny opracowany w formie jedenastu spacerów. Dzięki niemu każdy może poznać niezwykłe miejsca, najwybitniejsze postacie, wydarzenia historyczne oraz ciekawostki związane ze stołecznym miastem. Zwiedzanie umilą warszawskie legendy oraz przesympatyczne towarzystwo rodziny Ciumków. Informacje na temat historii, zabytków i atrakcji stolicy stanowią wartościowe źródło wiedzy dla dorosłych i uczniów oraz świetną pomoc dydaktyczną dla nauczycieli prowadzących zajęcia w ramach tzw. ścieżki regionalnej. Z przewodnikiem „Warszawa. Spacery z Ciumkami” łatwo można zaplanować wspaniałą wycieczkę po Warszawie.
O Kamilu, który patrzy rękami, Tomasz Małkowski
Pięcioletni Kamil jest niewidomy. Ale czy to powód, żeby się go bać, litować nad min albo natrętnie o niego troszczyć? Stanowczo nie! On sam całkiem dobrze sobie radzi i jak każdy chłopiec miewa szalone pomysły i niezwykłe przygody. Wspólnie ze starsza siostrą Zuzią świetnie się bawią, robią sobie psikusy, a kiedy trzeba – stają za sobą murem.
Książka oswaja z nieznanym światem, w którym patrzy się rękami.
Bajki przez telefon, Gianni Rodari
Każde dziecko wie, że nic nie zastąpi bajki opowiadanej na dobranoc przez mamę czy tatę. Wie o tym również Pan Bianchi, narrator bajek przez telefon. Mężczyzna zajmuje się handlem: w celach służbowych codziennie przemierza Włochy, a do rodzinnego Varese powraca wyłącznie na niedziele. Pan Bianchi poczynił jednak pewne zobowiązanie – każdego wieczora dzwoni do domu, by przed snem opowiedzieć córeczce nową historyjkę. Okoliczności sprawiają, że muszą one być bardzo krótkie: akwizytora nie stać na długie telefonowanie. Dzięki temu powstają piękne bajkowe miniatury: melancholijna opowieść „Stara ciotka Ada”, „Magiczny Dom z lodów”, „Zabawna Mysz, która zjadała koty” i wiele, wiele innych. Rodari po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzem literatury dla dzieci. A dzięki jego bajkom każdy rodzic może się stać mistrzem w opowiadaniu dobranocek. Szczególną wartość edycji stanowi brawurowe tłumaczenie autorstwa Ewy Nicewicz, a także nastrojowe, magiczne ilustracje Katarzyny Bajerowicz.
Bolek i Lolek. Szalony pościg, Rafał Witek
Tym razem przygoda zawiedzie Bolka i Lolka do Australii.
Chłopcy okropnie się nudzą! Spędzają wakacje nad morzem. Wszyscy leżą plackiem na ręcznikach, a oni muszą bawić się z Manią – córką znajomych taty. Nic ciekawego się nie dzieje do czasu, kiedy Bolek przypadkowo uruchamia Automatyczny Generator Akcji. Nagle pies porywa ukochaną lalkę Mani. Chłopcy wskakują za nim do dołu w piasku i lądują w Australii.
Bolek i Lolek – za sprawą nowej aplikacji internetowej wpadają w wir szalonej przygody! Bohaterowie podróżują po najdalszych zakątkach świata, pokonując wszystkie czyhające na nich niebezpieczeństwa. Chłopcy docierają do niesamowitych miejsc i poznają niezwykłe postacie, w tym znaną popową piosenkarkę oraz energicznego kangura!
„Bolka i Lolka. Szalony pościg” napisał Rafał Witek – autor książek, wierszy i słuchowisk dla dzieci pochodzący z Wrocławia.
„Bolek i Lolek. Szalony pościg” jest piątą książką z serii grubych tomów z opowiadaniami o przygodach Waszych ulubieńców. Wcześniej nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego ZNAK ukazały się: „Nowe przygody Bolka i Lolka”, „Nowe przygody Bolka i Lolka. Łowcy Tajemnic”, „Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny”, „Bolek i Lolek. Genialni detektywi”
Rymowanki- Przytulanki, Marta Bogdanowicz
Wydawnictwo Fokus pomyślało o Twoim dziecku i o Tobie. Marta Bogdanowicz, jako miłośniczka zabaw z dziećmi, wzbogaciła rymowanki o opisy relaksujących masażyków. Przyłączył się do niej Jerzy Stuhr i w swym niepowtarzalnym stylu nagrał je na płycie, a Cezariusz Deliński urokliwie zilustrował. Tak powstał tandem książki z płytą „Rymowanki-Przytulanki”.
W słowie wstępnym autorka zbioru, profesor psychologii dziecięcej, wyjaśnia, jak bardzo dziecku jest niezbędna i ważna dla jego prawidłowego rozwoju dotykowa, fizyczna komunikacja, której takie właśnie zabawy doskonale służą.
„Rymowanki – Przytulanki” biorą udział w Ogólnopolskiej Kampanii Edukacyjno Społecznej PRZYTUL DZIECKO, , mającej na celu uwrażliwienie dorosłych na emocjonalne potrzeby dzieci.
Co się kryje w sercu na dnie?, Marcin Brykczyński
Uczucia to ważne i potężne siły w naszym życiu. Wszyscy je przeżywamy i niemal wszyscy mamy z nimi jakieś kłopoty. Czasami nie potrafimy nawet określić tego, co przeżywamy. Czujemy zamęt w głowie, nie wiemy co robić i – nie robimy nic. Czasem emocje „odbierają nam rozum” – działamy pod ich wpływem pochopnie. Mówimy wtedy o słabej kontroli nad uczuciami. Bywa, że nie rozumiemy uczuć (a zatem i intencji) innych ludzi, nawet nam bliskich. Żeby uniknąć trudności a nawet cierpień, trzeba już od dzieciństwa „oswajać” emocje. Oswajać przez ich rozpoznawanie i nazywanie, mówienie o nich, przez swobodne (ale w miarę kontrolowane) ich wyrażanie. Celem tej książki jest właśnie oswajanie dzieci z emocjami, zagadki zaś mają być punktem wyjścia do rozmowy o ich przeżyciach. Być może i my, dorośli, przy okazji odświeżymy swoją wiedzę na ten temat.
Adaś i Słoń, Ludwik Janion
Opowieść o małym Adasiu i jego przyjacielu – zabawce Słoniu, którzy wędrują po okolicy, poznając różne zjawiska i rzeczy. Dlaczego grzyby i kurki nie są podobne do kurek biegających po podwórku? Jak to jest, że myśląc nie myślimy, że myślimy? Dlaczego nie widać, gdy jest ciemno? Przygody sympatycznych bohaterów w niewymuszony sposób wyjaśniają zawiłości nieoczywistego świata, ucząc abstrakcyjnego myślenia. Piękne, kolorowe ilustracje.
Basia i dentysta Zofia Stanecka, Marianna Oklejak
Basia pomaga dzieciom zrozumieć świat, pokazuje, jak poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Swym humorem rozśmiesza dzieci i dorosłych. Tym razem Basi rusza się ząb, mama zamawia więc wizytę u dentysty.
Sanatorium, Dorota Gellner
Wesoła, tętniąca serdecznym humorem książka, pełna postaci i sytuacji jak z najlepszej obyczajowej komedii! Dla czytelników w każdym wieku! Do lektury zaprasza dama Orderu Uśmiechu, Dorota Gellner: „W sanatorium ZDROWA MINA właśnie turnus się zaczyna. Pędzą tłumy kuracjuszy płukać nosy, wietrzyć uszy i w kąpielach z borowiny robić coraz zdrowsze miny…”. Pisane rymową prozą historyjki kapitalnie zilustrował Adam Pękalski.
Zimowe przygody Jeżyka spod jabłoni, Alicja Ungeheuer- Gołąb
Historia Jeżyka, który zdążył dopiero zapaść w sen zimowy, a już budzą go sylwestrowe wystrzały. Dzięki temu może on zobaczyć, jak o tej porze roku wygląda ogród i co się w nim dzieje. A wbrew pozorom dzieje się dużo. Okazuje się na przykład, że w okolicypojawił się ktoś nowy. Jest trochę tajemniczy, dziwnie się zachowuje i wygląda inaczej niż pozostałe zwierzęta. Ale czy to oznacza, że jest zarozumiały, jak sądzą niektórzy mieszkańcy ogrodu? Alicja Ungeheuer- Gołąb proponuje kolejną część przygód Jeżyka. To niezwykle mądra i pouczająca opowieść o zwierzątkach, które nie tylko wspólnie się bawią, lecz także wspólnie pokonują kłopoty. Tym razem ułatwi ona małym czytelnikom zrozumienie prawdy, że choć każdy z nas jest inny, to nie różnimy się zbytnio od siebie i możemy być przyjaciółmi.
WALIZKA PANA HANUMANA, RAFAŁ WITEK
Jest to jedna z kilkunastu pozycji czytelniczych serii „Czytam sobie”. Seria ta to pierwszy w Polsce profesjonalnie opracowany zbiór książek do nauki czytania. Seria została podzielona na trzy poziomy według stopnia zaawansowania dziecka w umiejętności czytania:
- Poziom – składam słowa
- Poziom – składam zdania
- Poziom – połykam strony
Książki przygotowane są przez najlepszych polskich autorów i ilustratorów. Grzegorz Kasdepke, Ewa Nowak, Joanna Nowak, Zofia Stanecka, Wojciech Widłak i Małgorzata Strzałkowska – te nazwiska mówią same za siebie.
PIĘKNA I MĄDRA BAJKA O TROSKACH ZAJĄCA GRAJKA, EWA KOZYRA – PAWLAK, PAWEŁ PAWLAK
Seria „Wierszem napisane” wprowadza młodego czytelnika w niepowtarzalny świat poezji. W wydanych dotychczas tomach ukazały się wiersze Juliana Tuwima, Danuty Wawiłłow, Natalii Usenko, Ewy Kozyry – Pawlak. Czytając utwory wymienionych poetów, dzieci dowiedzą się, że wierszem można opowiedzieć o wszystkim, opisać zarówno uczucia, jak i otaczający nas świat a także stworzyć światy niesamowite, zupełnie odmienne od tego nam znanego. Przyjemność lektury potęguje szata graficzna serii – piękne, nierzadko humorystyczne, pobudzające wyobraźnię i prowokujące do zadawania pytań ilustracje.
NIEBIESKA NIEDŹWIEDZICA, JOANNA M. CHMIELEWSKA
„Niebieska niedźwiedzica” to wyjątkowa opowieść o sile miłości, odrzuceniu, zazdrości, sile woli, słabości, cierpieniu i zwycięstwach. Jest to także cenna książka zarówno pod względem pracy z maluchem jak i grupą. Dziecko zauważy korzyści i trudności związane z innością, a także jej moc. Poczuje, że wyjątkowość jest niezbędna światu. Bajka podkreśla wagę kluczowego poczucia własnej wartości i wyjątkowości. Joanna . Chmielewska opisuje dziecięcym językiem niezwykle znaczące zagadnienia i realne problemy, by potem osnuć je bajkową symboliką.
Bajki krasnoludka Bajkodłubka , Małgorzata Strzałkowska
„ Bajki krasnoludka Bajkodłubka”- autorstwa Małgorzaty Strzałkowskie, to zbiór 26 historyjek do nauki czytania po jednej na każdy tydzień jesieni i zimy. To pierwsze czytan-ki, jakich dotąd nie było! Przeznaczone są dla dzieci do samodzielnego czytania. Wszystkie czytanki to ciekawe bajki – dowcipne, mądre, a niektóre nawet rymowane! We wszystkich występują tylko 23 litery: a, b, c, d, e, f, g, i, j, k, l, ł, m, n, o, p, r, s, t, u, w, y, z. Bez ą, ę, ó, h, zmiękczeń i dwuznaków. Wyrazy z trudnościami ortograficznymi zastąpiono w tekście obrazkami, co czyni książkę jeszcze bardziej atrakcyjną dla dzieci.
Już się nie boję – bajki terapeutyczne dla przedszkolaków, Julia Śniarowska
Jak pomóc dziecku, które jest nieśmiałe? Jak wytłumaczyć przedszkolakowi, że duchy nie istnieją, a upiorne kształty tańczące nocą na ścianie pokoju to tylko cienie drzew rosnących w ogrodzie? Co zrobić, kiedy do świata kilkulatka wkrada się lęk?
Odpowiedzi na pełne niepokoju myśli i pytania Naszych dzieci znajdą rodzice w książce P. Juli Śniarowskiej pt.: „Już się nie boję”.
Bajki napisane przez P. Julię Śniarowską w sposób prosty i skuteczny są wstanie przeniknąć do dziecięcej rzeczywistości, pomagając ją uporządkować, zrozumieć oraz uwolnić się od trosk i zmartwień. Atrakcyjna bajkowa rzeczywistość, bliscy dziecku bohaterowie, przeżywający nie tylko podobne problemy, ale również niezwykłe przygody, pozwalają maluchowi na konfrontację z własnym lękiem w bezpiecznym w bezpiecznym i odpowiednio zaaranżowanym świecie bajki.
O Doboszu, Iwona Buczkowska
Piękna książka napisana przez Panią Iwonę Buczkowską, polecana w szczególności najmłodszym dzieciom, pełna empatii, ujmująca opowieść z naciskiem na wiarę w drugą osobę, historia o hierarchii uczuć, szeroko pojętego dobra, a także o niezwykle trudnej sztuce dzielenia się z innymi. Książka, którą czyta się z wielką przyjemnością.
Wspaniałym dopełnieniem bardzo mądrej treści, są śliczne ilustracje Aleksandry Kucharskiej-Cybych.
Panama, Janosh
Miś i Tygrysek są najlepszymi przyjaciółmi i to sprawia, że sa zawsze szczęśliwi. Bo razem lepiej się podróżuje na koniec świata, lepiej gotuje i bawi. Lepiej się nawet choruje, gdy zajmuje się Toba najlepszy przyjaciel.
W tej książce znajdują się najpiękniejsze opowieści o Misiu i Tygrysku- ulubionych bohaterach dzieci na całym świecie.