Wycieczka do Kawęczyna


W minionym tygodniu odbyłysię kolejne zajęcia z cyklu „Rodzinne specjały w witaminy się ubrały”. Ty razem przybrały nietypową formę – wycieczki pt”Od ziarenka do bohenka”. Tuż po wczesnym śniadaniu w przedszkolu udaliśmy się autokarem na wieś, aby zobaczyć jak poranne słońce budzi do życia zwierzęta i rośliny. Piękne okoliczności przyrody stały się wspaniałym tłem do naszych kolejnych zajęć o zdrowym żywieniu. Gospodarze „Gościńca Wiecha” w Kawęczynie powitali nas staropolskim zwyczajem – chlebem i solą. Następnie oprowadzili nas po skansenie. Zobaczyliśmy stare przedmioty, służące do przygotowania i wypieku chleba we wszystkich etapach – od zmielenia ziarna na mąkę we młynie, poprzez przygotowanie ciasta aż do wypieku pysznego pachnącego chleba w piecu chlebowym opalanym drewnem. Mieliśmy również okazję poznać pracę kowala, odbyć przejażdżkę wozem, ciągniętym przez prawdziwe konie, a także zwiedzić wnętrze starodawnej chaty oraz obory, w której czekała na nas niespodzianka – krowa, którą próbowaliśmy samodzielnie wydoić 😉 Krowa okazała się sztuczna, ale wysiłek, jaki trzeba było włożyć w dojenie nie odbiegał od wysiłku jaki gospodynie musiały włożyć w tą pracę przy dojeniu żywej krowy. Wrażenia niezapomniane na bardzo długi czas.

Kategoria: 2016/2017, Grupa VI