Ja czytam, ty czytasz, on (ona, ono) czyta…


Trochę o czytaniu…

 Bywa, że, gdy siadamy z naszymi przdszkolakami na dywanie i zaczynamy im czytać, słyszymy – nuda, eeetam, choć są (na szczęście) dzieci, które wpatrują się w czytającego i chłoną każde usłyszane słowo.

Czytajmy dzieciom!!!/var/folders/yt/6wybqqp55wl_h48pm_rjrdqw0000gp/T/com.microsoft.Word/WebArchiveCopyPasteTempFiles/PKMD-2014-h-p3.jpg

Drodzy Rodzice! Wprawdzie głosowanie w konkursie Przecinek i Kropka na najlepszą książkę dla dzieci zakończyło się wczoraj, ale może warto poczytać, jakie książki były w tym roku nominowane.

Zapraszamy do lektury:

 Pierwszą edycję konkursu Przecinek i Kropka, w którym wyłaniana jest najlepsza w roku książka dla dzieci, Empik zorganizował w 2010 r. W minionych latach nagrody dostawały m.in. „Niebieska niedźwiedzica”Joanny M. Chmielewskiej, „Wszystkie moje mamy” Renaty Piątkowskiej czy biografia słynnego piłkarza Leo Messiego pióra Yvette Żółtowskiej-Darskiej.

Najlepsza książka dla dzieci

Jak będzie w tym roku? Tegoroczna nominowana piętnastka to oczywiście żadna próba reprezentatywna, więc tę opinię należy potraktować z przymrużeniem oka. Pięcioosobowe jury (w składzie same kobiety: historyczka sztuki Ewa Solarz, psycholożka dziecięca Aleksandra Piotrowska i specjalistki od literatury dziecięcej Ewa Gruda, Dorota Koman i Ewa Świerżewska) wybrało ją z ponad 200 pozycji zgłoszonych do konkursu przez wydawców. Najwięcej nominacji udało się zdobyć wydawnictwom Bajka i Dwie Siostry (po trzy). Dwie nominacje otrzymało wydawnictwo Zakamarki.

Która z książek otrzyma nagrodę, zadecydują czytelnicy. Głosować można do 13 marca na stronie: www.przecinekikropka.pl. Konkurs zostanie rozstrzygnięty podczas Targów Książki Dziecięcej, które odbędą się w praskim Koneserze (pl. Konesera 2) 6 kwietnia o godz. 12. Wstęp na targi wolny. Darmową wejściówkę można pobrać w aplikacji Going.

KATEGORIA WIEKOWA DO 5 LAT

  • CZARODZIEJSKI MOST Dorota Gellner, Marianna Sztyma WYD. BAJKA

Przykuwająca uwagę pastelowymi, utrzymanymi w stylu retro ilustracjami książka z wierszowaną, baśniową opowieścią o tytułowym moście. Spodziewajcie się czarownic, wróżek i olbrzymów.

  • CZUJEMISIE Agata Królak WYD. DWIE SIOSTRY

Książka pomagająca dzieciom zrozumieć emocje. Przykładem wizualnym służą tytułowe misie w różnym nastroju. Do tego krótkie podpisy w rodzaju „czuję się, jakbym zgubił ulubiony kamyk”.

  • PAN KULECZKA. SKARBYWojciech Widłak, Elżbieta Wasiuczyńska WYD. MEDIA RODZINA

Przygody Pana Kuleczki, kaczki Katastrofy i psa Pypcia poznajemy już od kilkunastu lat. Wychowało się na nich pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków. W najnowszej, ósmej już książce z serii dzieci poznają wraz z bohaterami wartość rzeczy ulotnych i rzadko postrzeganych w świecie dorosłych jako skarby.

  • GDZIE JEST PAN AMOS? Philip C. Stead, Erin E. Stead, Marta Grabska-Ryńska WYD. DEBIT

Opowieść o pracowniku zoo i odwzajemnianiu uczuć, także przez zwierzęta. Bajkowa opowieść kontrastuje z nieczęsto spotykaną w książkach dla najmłodszych dzieci realistyczną kreską ilustratorki.

  • POMELO ROŚNIERamona Badescu, Benjamin Chaud, Katarzyna Skalska  WYD. ZAKAMARKI

Pomelo to malutki słoń z bardzo długą trąbą, który zamieszkał pod dmuchawcem. Tym razem trochę urośnie, ale do znanych zoologii gatunków słoni wciąż będzie mu sporo brakować. „Pomelo rośnie” to już dziesiąta książka z serii przetłumaczona z francuskiego na polski.

KATEGORIA WIEKOWA 6-8 LAT

  • ZWIERZOKRACJA Ola Woldańska-Płocińska WYD. PAPILON

Książka oparta na interesującym pomyśle: opowiada nie tyle o zwierzętach, ile o tym, jak traktują (i traktowali w przeszłości) je ludzie. Autorka mówi dzieciom m.in. o niedolach zwierząt w przemysłowej hodowli, a partnerem publikacji jest stowarzyszenie Otwarte Klatki, sprzeciwiające się takim praktykom.

  • SZNURÓWKA, PTAK I JAEllen Karlsson, Eva Lindström, Katarzyna Skalska WYD. ZAKAMARKI

To już poważniejsza pozycja – ponad 120 stron tekstu i trudniejsza tematyka. Książka opowiada o dziewczynce, która zmienia szkołę, bo w pierwszej nie była w stanie nawiązać żadnych przyjaźni. Bratnie dusze znajduje podczas wakacji, ale czy uda jej się odnaleźć je również w nowej klasie?

  • BABCOCHAJustyna Bednarek, Daniel de Latour WYD. PORADNIA K

Czarownica przylatuje na gradowej chmurze do małego miasteczka, w którym oprócz ludzi i zwierząt mieszka Orzechowe Licho i zajmuje się naprawianiem lokalnego świata.

  • DRZEWA Wojciech Grajkowski, Piotr Socha WYD. DWIE SIOSTRY

Niezwykle efektownie ilustrowany album o życiu drzew. Na każdej stronie zastosowano inne, błyskotliwe rozwiązanie graficzne, które przyciąga uwagę i pobudza wyobraźnię.

  • MÓJ PRZYJACIEL NIEDŹWIEDŹ Katarzyna Minasowicz WYD. BAJKA

Druga w zestawieniu książka o niedźwiedziu. Tym razem – niewidzialnym. O swoich przygodach z nim opowiada dwójka dzieci: Felka i Felek. A przy okazji dzielą się swoimi lękami i radościami.

 

 Przygotowałyśmy również dla Państwa listę najlepszych książek dla dzieci, wydanych w 2018. Zestawienie oczywiście jest subiektywne.

SERIA „CO SIĘ STAŁO?” Karolina Lijklema, Hans Lijklema 
Wydawnictwo Widnokrąg Wiek 2+

„Co się stało? Małe wypadki”  
„Co się stało? Wielkie plamy”  
„Co się stało? Straszny bałagan”  

„Biegają, skaczą, wspinają się, odkrywają, sprawdzają, próbują, uczą się. Czasami zaliczają małą wpadkę, ale nigdy się nie poddają!” – to motto tej serii, które doskonale oddaje moje marzenie o dzikim dzieciństwie i wyluzowanym rodzicielstwie. „Co się stało?” to rewelacyjne książeczki o tym, że warto się pobrudzić, warto być odważnym, eksperymentować i nie przejmować się porażkami. 

„A KRÓLIK SŁUCHAŁ” Cori Doerrfeld Wydawnictwo Mamania Wiek 2+

Jeśli interesujecie się wspieraniem rozwoju emocjonalnego dzieci, na pewno razem z dziećmi próbujecie nazywać ich emocje i pomagać im je zrozumieć. Mówimy: „Jesteś zły, bo nie ma już bitej śmietany!” albo „Jesteś smutna, bo pokroiłam twoją kanapkę nie tak jak trzeba”.Ta książka to must have dla maluchów i przedszkolaków.

„CO MI POWIEDZIAŁ TATA” Astrid Desbordes, Pauline Martin  Wydawnictwo Entliczek Wiek 3+

Poprzez piękne, proste metafory mówi o pokonywaniu życiowych trudności. Wyposaża dziecko w narzędzia, dzięki którym będzie patrzeć w przyszłość z odwagą, nadzieją i świadomością, że rodzic jest zawsze obok (nawet, gdy jest daleko).  

„ZMARTWIENIE RÓŻY” Tom Percival  Wydawnictwo Zielona Sowa Wiek 3+

Kolejna ważna książka o uczuciach. Róża ma zmartwienie, które ją przerasta i przytłacza. Okazuje się, że wystarczy o nim porozmawiać, a wtedy zmartwienie kurczy się i zaczyna znikać. Dobra okazja, aby przekazać dziecku, że zawsze może z nami porozmawiać i zwierzyć się ze swoich problemów.

„TUTAJ JESTEŚMY. WSKAZÓWKI DLA MIESZKAŃCA PLANETY ZIEMIA”Oliver Jeffers  Wydawnictwo Zielona Sowa Wiek 4+

To nie jest książka edukacyjna, więc nie znajdziecie tu informacji i ciekawostek  To książka o tym, że planeta jest naszym wspólnym dobrem, a jej mieszkańcy są sobie bliscy, pomimo dzielących ich różnic. To wzruszająca książka o szacunku, tolerancji i otwartości na świat i o tym, że nigdy nie jesteśmy sami. Spojrzenie na planetę z perspektywy kosmosu to wyjątkowe i cenne doświadczenie – warto pokazać dziecku taki punkt widzenia. Książka jest przepięknie zilustrowana. Zdobyła wiele nagród, a jej nakład szybko się wyczerpuje, więc warto się pospieszyć. 

„NIEZWYKŁE PRZYJAŹNIE W ŚWIECIE ROŚLIN I ZWIERZĄT” Emilia Dziubak  Wydawnictwo Nasza Księgarnia Wiek 4+

Emilia Dziubak w postaci ilustracji, w prosty sposób wyjaśnia występujące w przyrodzie zależności pomiędzy gatunkami. 

„INNYMI SŁOWY. NIEZWYKŁE SŁOWA Z RÓŻNYCH STRON ŚWIATA” Yee-Lum Mak  Wydawnictwo Egmont Wiek 4+

„Innymi słowy” to nieduża, pięknie zilustrowana książeczka, pełna takich wyjątkowych słów, funkcjonujących w języku angielskim, francuskim, niemieckim, japońskim i innych językach świata. Jedno słowo dla określenia ulotnych, niezwykłych lub wieloznacznych rzeczy i zjawisk.

To książka dla każdego – również dla dzieci. Pokazuje bogactwo innych kultur, pobudza wyobraźnię i zachęca to radosnego słowotwórstwa i językowych eksperymentów.

 „JA, JONASZ I CAŁA RESZTA”Anti Saar, Alvar Jaakson 
Wydawnictwo Widnokrąg Wiek 5+

To lekka i zabawna książka o życiu nieidealnej rodziny, widzianej oczami przedszkolaka. Książka została nagrodzona jako najlepsza książka dla dzieci w Estonii i zachęciła nas do bliższego poznania kultury tego kraju – można zacząć od kodów QR umieszczonych na stronach książki. 

„HEDWIGA I MAKS-OLOF”Frida Nilsson  Wydawnictwo Dwie Siostry Wiek 6+

Wielkie brawa dla autorki i tłumaczki! To właśnie językowa perełka!

„AFERA NIE Z TEJ ZIEMI” Anna Onichimowska, Ola Woldańska-Płocińska  Wydawnictwo Ezop Wiek 6+

Bardzo ważna i mądra książka o problemach, z którymi nasze dzieci z pewnością zetkną się w kontaktach z rówieśnikami. O przyjaźni, uczciwości, złości „na cały świat” i świecie dorosłych, który często jest dla dziecka trudny i niezrozumiały. O tym, że czasem trzeba powiedzieć „NIE” najlepszemu przyjacielowi. O tym, jak przyroda pomaga nam nabrać dystansu do problemów i podejmować właściwe decyzje. Warto mieć tę książkę na półce, wracać do niej co kilka miesięcy i rozmawiać z dzieckiem na temat różnych występujących tu zagadnień.

„MALALA I JEJ CZARODZIEJSKI OŁÓWEK”Malala Yousafzai 
Wydawnictwo Tekturka Wiek 6+

Malala Yousafzai to najmłodsza w historii laureatka Pokojowej Nagrody Nobla. Dziewczynka, na którą Talibowie wydali na nią wyrok śmierci, ponieważ walczyła o prawa kobiet do edukacji i równego traktowania. Gdy miała 15 lat, została postrzelona w głowę i szyję i cudem przeżyła. Teraz wraz z rodziną mieszka w bezpiecznym miejscu i wciąż walczy o prawa kobiet, pokój i lepszy świat. Malala napisała książkę dla dzieci, która w prosty i delikatny sposób dostosowany do małego czytelnika opowiada jej historię. Ważna książka, o której warto rozmawiać z dziećmi (zarówno dziewczynkami, jak i chłopcami): o tym jak żyją ich rówieśnicy w Pakistanie i innych krajach oraz jak ważny jest dostęp do wolnej edukacji.

„DAMY, DZIEWUCHY, DZIEWCZYNY. PODRÓŻE W SPÓDNICY” Anna Dziewit-Meller  Wydawnictwo Znak Wiek 6+

W 2017 i 2018 roku wydano kilka świetnych książek o dziewczynkach i kobietach, które mają moc  „Podróże w spódnicy” to kolejny tytuł wpisujący się w ten nurt. To rewelacyjne, pełne ciekawostek i humoru, reporterskie przedstawienie kobiecych postaci historycznych.  

​„KOBIETY I NAUKA. ONE ZMIENIŁY ŚWIAT” Rachel Ignotofsky 
Wydawnictwo Egmont Wiek 6+

To z kolei znakomicie opracowana i pięknie wydana książka o kilkudziesięciu kobietach, które przysłużyły się nauce. Mnóstwo ciekawostek na temat kobiet, które walczyły ze stereotypami, były dyskryminowane, lecz pomimo to się nie poddały. Wiele z nich musiało publikować wyniki swoich badań pod pseudonimami i dopiero po latach ich praca została doceniona. Wybitne matematyczki, biolożki, geolożki, filozofki, kosmonautki, programistki komputerowe, wynalazczynie, psycholożki – kobiety, które udowodniły, że gdy w grę wchodzi prawdziwa pasja, nie liczy się płeć, kolor skóry i pochodzenie.

                                                                                                                                                                                        Źródło: empik, ronja.pl

Dodałybyśmy jeszcze nieśmiało Elmer.Wielka księga przygód Dawid McKee oraz, klasyka już, Ach, jak cudowna jest Panama Janosh.

Cudownych chwil z książką życzą dzieciom: 

A.Pindel, J.Wójtowicz

Kategoria: Aktualności